Protokół z Kioto
(1997 r.)
Protokół z Kioto (1997 r.) jest jednym z najważniejszych międzynarodowych instrumentów prawnych mających na celu walkę ze zmianami klimatu. Zawiera zobowiązania 141 najbardziej uprzemysłowionych państw świata do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Całkowite emisje krajów rozwiniętych muszą być ograniczone o co najmniej 5% w latach 2008–2012 w stosunku do poziomu z 1990 r. Traktat wszedł w życie 16 lutego 2005 roku. Pobierz dokument.
Dyrektywa Parlamentu
Europejskiego i Rady
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych nakazująca rządom krajów UE wsparcie projektów OZE. Polska jako członek UE jest jedną ze stron umowy. Pobierz dokument.
Konferencja ONZ
w Sprawie Zmian Klimatu
Konferencja ONZ w Sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się pod koniec 2011 roku w Durbanie, przyniosła przełom pod kątem zainteresowania społeczności międzynarodowej tak ważną kwestią, jaką są zmiany klimatyczne. Podczas tej drugiej co do wielkości konferencji na temat zmian klimatycznych, negocjacje dotyczące wprowadzenia w życie Konwencji i Protokołu z Kioto, planu działania z Bali oraz porozumienia z Cancun posunęły się do przodu. Zyskująca na sile dyskusja dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych jest kluczowa dla rozwoju energetyki odnawialnej na świecie. Pobierz dokument.