Energia Wiatrowa = Energia Słoneczna

Energia wiatru jest przekształconą formą energii słonecznej i powstaje dzięki różnicy temperatur mas powietrza, spowodowanej nierównomiernym nagrzewaniem się powierzchni Ziemi. Dlatego jak długo kula ziemska się kręci a słońce świeci, tak długo będzie istniał Wiatr.

Ludzie wykorzystują energię wiatru od tysięcy lat. Znane nam wiatraki wynaleziono w IX wieku we wschodniej Persji, do Europy dotarły pod koniec XII wieku. Pierwsze wiatraki służyły głównie do mielenia zboża. Wiatrak był z reguły drewniany, niekiedy murowany, wyposażony w skrzydła poruszane siłą wiatru i napędzające urządzenia. Jest najstarszym silnikiem wiatrowym – przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą potocznie również nazywa się wiatrakiem.

Obecnie najczęściej spotykane są turbiny wiatrowe o 3 łopatach o poziomej osi obrotu, wirniku ustawionym „na wiatr”, przymocowanym w gondoli. Gondola umieszczona jest na wieży o wysokości 80-120 metrów, a średnica wirnika nierzadko przekracza 100 m.

Jak działa Elektrownia Wiatrowa?

Nowoczesne elektrownie wiatrowe wykorzystują zaawansowane technologie, oparte na doświadczeniach przemysłu lotniczego. Potrafią pracować w bardzo różnym środowisku, przy zmiennych prędkościach i kierunkach wiatru.

Specjalne systemy monitorujące pracę siłowni przez 24 godziny na dobę śledzą każdy parametr pracy, m.in. prędkość obrotową rotoru, pozycję skrzyni biegów, czy kąt natarcia łopat względem wiatru. „Inteligentne” systemy elektrowni dbają przede wszystkim o jej bezpieczeństwo i optymalne warunki pracy. W sytuacjach ekstremalnych warunków pogodowych maszyna jest w stanie samodzielnie zablokować mechanizmy napędu, ustawić się w odpowiednim kierunku do wiatru, ustawić odpowiedni kąt łopat, wszystko po to aby zbyt silny wiatr nie uszkodził urządzenia. Dzięki łączności satelitarnej parametry pracy turbiny są śledzone w czasie rzeczywistym bezpośrednio przez firmy serwisujące. Gwarantuje to bezawaryjną pracę, a tym samym niezakłóconą produkcję energii elektrycznej z wiatru.

Ogólna zasada wytwarzania energii z wiatru jest bardzo prosta i oparta na zasadzie działania prądnicy. Gdy wiatr trafia na opór w postaci łopaty rotoru, energia kinetyczna wiatru zamieniana jest na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Energia obrotowa wirnika przenoszona jest za pomocą wału i przekładni do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.

Uproszczony schemat turbiny wiatrowej:

Budowa turbiny:
1. Fundament; 2. Wyjście do sieci elektroenergetycznej; 3. Wieża; 4. Drabinka wejściowa; 5. Serwomechanizm kierunkowania elektrowni; 6. Gondola; 7. Generator; 8. Anemometr; 9. Hamulec postojowy; 10. Skrzynia przekładniowa; 11. Łopata wirnika; 12. Siłownik mechanizmu przestawiania łopat; 13. Piasta